Sperm kalitesini arttırmanın yolları

Sperm Sayısı ve Kalitesini Arttırmanın Yolları

Erkeklerin büyük bir bölümü, çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce, bu konu hakkında düşünmüyor bile. Ancak her 6 çiftten biri, çocuk sahibi olmakla ilgili sorunlar yaşıyor ve bu rakamlar her geçen gün artıyor. İskoçya’da yapılan geniş çaplı bir araştırma, ortalama sperm sayısının son yıllarda düştüğünü tespit etti.  Kısırlık, erkeklerin %5’ini etkileyen bir sorun. Ancak erkeklerin %20’sinde düşük sperm sayısı sorunu var. Ayrıca erkeklerin %3’i hiç sperm üretmiyor. Sperm sayısının düşük olması, erkekte kısırlık nedenlerinin %20’lik kısmını oluşturuyor. Yazımızın devamında, sperm sayısını ve kalitesini arttırmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz…

İyi beslenin

Aşırı kilolu olmak, hem sperm sayınızı hem de kalitesini etkileyebilir. Ayrıca ereksiyonunuzu etkileyebilecek kan akışı sorunlarının ortaya çıkma riskini artırır. Sağlıklı bir kiloda olsanız bile; meyve ve sebze yönünden zengin ve yağ oranı düşük, sağlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Günde en az 8-10 bardak su içmeyi hedefleyin. Uzmanlar, doğurganlığı arttırmak için  hala herhangi bir takviye alımını önermiyor, ancak bazıları çinko veya E vitamini takviyesi önermektedir.

Düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz, hem kilo kontrolü sağlar hem de stres atarak doğurganlığın artmasına yardımcı olabilir.

Sigara içmeyin

Sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sigara içmek, sperm sayısını etkiler ancak bunun erkekte kısırlık üzerindeki etkisi tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, sigarayı bırakmak genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi de arttıracaktır.

Bağımlılık yapıcı maddelerden kaçının

Esrar gibi uyuşturucu maddeler, spermlerin kalitesini ve sayısını etkiliyor.

İşinizi göz önünde bulundurun

Bazı işler doğurganlığı etkileyebilir, örneğin tarım işçileri tarafından kullanılan, zararlı organizmaları engellemek için kullanılan karışımlar ya da motorlu taşıt sürücülerinin hissettiği titreşimler, sperm sayısı ve kalitesini etkileyebilir. İşinizin doğurganlığınızı etkileyebileceğinden endişe ediyorsanız, doktorunuza sorun.

Sakin olun

Stres, fiziksel ya da duygusal olsun, vücuda geniş kapsamlı etkiler bırakıyor. Stresin doğurganlığı etkilediğini kanıtlayan birçok bilimsel çalışma var. Çiftlerin% 80’inden fazlası bir yıl sonra bebek sahibi olur ve yine çiftlerin% 90’ından fazlası iki yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiden sonra bunu düşünür. Kendinize ve eşinize rahatlamak için zaman ayırın. Bu konuda sakin kalın!

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …