sperm kalitesi

Sperm Şekil Bozukluğu Nedir?

Erkeklerin yaşadığı sorunlar arasında sperm şekil bozukluğu gibi kritik bir rahatsızlık grubu da yer almaktadır. Bu tür rahatsızlıklar nedeniyle birçok çift çocuk sahibi olamamıştır. Çiftlerin ilgili konuda yaptığı çalışmalar ise yetersiz kalmıştır. Özellikle doğal yollarda gebe kalmayı düşünen çiftlerin bu tür konulardaki çalışmalarının uzun süre boyunca olumsuz sonuç vermesi var olan sağlık problemlerinin birçoğunu ortaya çıkarmıştır. Çiftler ilgili konularda ne kadar çaba sarf ederse etsin sonuç büyük bir olasılıkla değişmeyecektir. Eğer çiftler bu konuda etkili adım atmak istiyorsa en yakın tedavi merkezine giderek var olan rahatsızlıklarının tespit edilmesini sağlayabilir. Siz de benzer sorunlar yaşıyorsanız ve çocuk sahibi olamıyorsanız uzman doktorlardan yardım alabilirsiniz.

ERKEKLERDE ÜREME SİSTEMİNE DAİR SORUNLAR

Erkeklerde birçok üreme sistemi rahatsızlığı görülebilir. Özellikle sperm parametrelerinin bozulması, canlı sperm hücresi üretiminin durması, sperm kalitesinin azalması ve testis kanseri gibi sağlık problemlerinin büyük bir oranda kişiyi yıprattığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda benzer tablo ile karşılaşan çiftler psikolojik olarak yıpranmakta ve zor bir sürece girmektedirler. Siz de benzer problemler ile karşı karşıya kalmışsanız tedavi süresini uzatmadan tanı koyulması için harekete geçmelisiniz. Üreme sistemine dair rahatsızlıkların birçoğu sinsi bir şekilde gelişim göstermeye devam eder. Bu tür rahatsızlıkların gelişim göstermesi ise daha önemli sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle bireylerin ilgili problemleri ciddiye alması gerekir.

SPERM ŞEKİL BOZUKLUĞU NEDİR

Erkeklerin üreme sisteminde görülen rahatsızlık türlerinden birisi de sperm şekil bozukluğudur. Birçok erkekte bu sağlık sorununu görmek mümkündür. Sperm; baş, orta bölge ve kuyruk olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Sperm şekil bozukluğu; baş, boyun, kuyruk yapısında normalde olması gerekenin dışındaki farklıları ifade eder. Günümüzde meni örneği değerlendirmesinde boyalı preparat üzerinde değerlendirme yapılır. Dünya sağlık örgütüne göre normal morfolojideki spermin %4’ün üzerinde olması gerekir. Alınan istatistiksel bilgilerin yanı sıra önemli bir sağlık problemini olduğunu vurgulamak kritik bir tanım olacaktır. Siz de bu tür rahatsızlıklara sahipseniz en kısa sürede tedavi aşamasına geçilmesine olanak sağlamalısınız. Böylece rahatsızlığın olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kemoterapi İlaçları Kısırlığa Neden Olur Mu?

Erkek ve kadınların en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlıktır. Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen …