Sperm Üretim Sorunları Nelerdir?

Erkeklerde kısırlık ve benzeri durumlarda sperm üretimi istenilen seviyede ve kalitede olmaz. Bu gibi durumlarda çiftler önemli oranda zorluk yaşamaktadır. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sperm üretimi sorunu yaşayan erkek tarafı nedeniyle hayallerine kavuşamadığı gözlemlenir. Bunun tıbbi olarak tedavisi mümkündür. Ancak sperm üretiminin istenilen kalitede ve seviyede olmamasının kısa sürede teşhis edilmesi gerekir. Var olan rahatsızlıklar gelişim gösterdiği takdirde sperm üretimi ciddi oranda etki altında kalacaktır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kısa süre içerisinde tedavi uygulamalarına geçilmesi gerekir. Erkeklerin sperm üretimi ile ilgili sorun yaşaması kendilerini psikolojik olarak yıpratabilir. Bu birçok erkekte görülen doğal tepkilerden birisidir. Ancak süreci doğru yönetmek gerekir.

SPERM ÜRETİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Sperm üretimi çeşitli faktörlere bağlı olarak uygun standartlarda üretilmeyebilir. Bu gibi durumlarda erken tanı süreci çok önemlidir. Sperm üretimini etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Cushing sendromu,
  • Kriptorşidizm ya da inmemiş testis,
  • Vasküler travmalar,
  • Varikosel,
  • Kemoterapi ve radyoterapi
  • Kromozom hastalıkları
  • Uyuşturucu madde kullanımı,
  • Sigara kullanımı,
  • Aşırı ısıya uzun süre maruz kalmak.

yukarıdaki faktörler sperm üretimini önemli oranda etkiler. Bu nedenle benzer durumlarla karşılaşılmaması ve bir an önce önlem alınması gerekir. Sperm üretimini istenilen kaliteye ve seviyeye çıkarmak için uygun tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için uzman doktora başvurmak yeterli olacaktır. Uzmanlar konu ile ilgili olarak geniş çaplı çalışmalar yapmaktadır.

SPERM ÜRETİMİNİ ARTTIRMAK

Sperm üretimini arttırmak için birçok uygulama yapılabilir. İlk olarak uzman doktorun talep ettiği testleri gerçekleştirip muayene edilmeli ve sperm üretiminin hangi sebeple durduğu veya yeterli olmadığı tespit edilmelidir. Bu noktadan sonra sperm üretimini arttırmak için uygun çalışmalar takip edilebilir. Sperm üretimini arttırmak için yapılabilecek çalışmalar arasında önemli seçenekler yer almaktadır. Bazen doğal tedavi yöntemleri ile sperm sayısını ve canlı sperm hücresi sayısını arttırmak mümkündür. Bazen ise tıbbi müdahale seçeneği değerlendirilir ve erkeğin sperm sayısı kaliteli bir şekilde arttırılır. Siz de ilgili konuda çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak sorun yaşıyorsanız bir an önce muayene olmalı ve sağlığınıza kavuşmalısınız.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …