Spermiogram Sperm Testi, Meni Testi

Spermiogram (sperm analizi, sperm tahlili, meni tahlili, semen analizi) sperm sayısını, şeklini, hareketini değerlendirmeye yönelik bir testtir. Sperm sayısı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, pH’sı, rengi, lökosit varlığı, fruktoz miktarı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir. Belli zaman dilimlerinde spermlerin hareketliliği incelenir. Hareket tiplerine göre sınıflama yapılır.
(Meni = Ejakulat = Semen = Döl sıvısı)

3 günlük cinsel perhizden sonra yapılır. İşlemin doğru sonuç vermesi için sperm örneği en gec 1 saat içinde laboratuvara ulaştırılmalı, tercihen sperm örneği laboratuvara yakın bir mekanda verilmelidir. Bu amaçla infertilite merkezlerinde sperm örneği verebileceğiniz bir alan ayrılmıştır.

Sperm değerlendirme kriterleri, birkaç farklı sınırı kullanır. Kruger kriterleri özellikle sperm şekil bozukluklarını göz önüne alan bir değerlendirme yöntemidir. Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm analizi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için 1 ay ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal ileri muayenesine geçilir. Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ay içinde etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.
Normal sperm analizi değerleri:
– Volume (hacim) 1.5-5.0 ml arasında olmalıdır
– Ph: 7.2 ‘den büyük
– Viskosite 2’den az
– Sperm konsantrasyonu 15 milyon/ml ‘den fazla
– Total sperm sayısı 30 milyon’dan fazla
– Motilite yüzdesi (a+b) % 50’den fazla olmalı. ( a: ileri hızlı) , ( b: ileri yavaş)
– Morfoloji % 30 normal ‘dan fazla normal (WHO)
– Morfoloji  %4 ‘den fazla normal (KRUGER STRİCT)
– Lökosit 1 milyon/ml’ den az olmalı
Sperm tahlili verirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:
– En ideali 3-4 günlük bir cinsel perhiz sonrası sperm vermektir. Perhiz süresinin daha uzun tutulması sperm sayısının aldatıcı şekilde artmasına ve hareketlerinin azalmasına neden olabilir. Perhiz süresinin 3-4 günden kısa tutulması da sperm sayısının azalmasına ve hareketli sperm oranının artmasına neden olarak aldatıcı olabilir. Bu nedenle sperm tahlili vermeden önceki 3-4 gün herhangi nedenle boşalmamış olmanız gerekir.
– Sperm örneğini vermeden önce idrarın tamamen tuvalete yapılması gerekir.
– Sperm örneği vermeden önce eller sabunlu su ile yıkanması ve bol su ile durulanmalı ve sonra kurulanmalıdır.
– Sperm örneği mastürbasyon yöntemi ile verilmelidir. Bu işlem sırasında hiçbir kayganlaştırıcı madde (sabun, tükürük, yağ, vazelin vb) veya prezervatif kullanılmamalıdır.
– Sperm örneğinin verileceği kaplar sterildir. Kabın ve kapağın iç kısmına dokunulmamalıdır.
– Penisten gelen menilerin tamamının kabın içine verilmesi gerekir. Eğer yanlışlıkla dışarıya akar ise görevlilere bildirilmelidir.
– Sperm örneği en fazla yarım saat içerisinde oda ısısında veya vücut ısısında güneş ışığı görmeyecek şekilde laboratuvara ulaştırılmalıdır.
Sperm tahlili ile ilgili terimler:

NormozooSpermi : Sayı, hareket ve şekil bakımından normal spermler.
ASspermi : Ejakulatın (semenin) hiç gelmemesidir.
AzooSpermi : Ejakulat,  semen vardır fakat içerisinde hiç sperm yoktur.
OligoSpermi : 20 milyon/mL ‘den az sperm olmasına denir.
Şiddetli OligoSpermi : 5 milyon/ml ‘den az sperm olmasıdır.
AstenoSpermi : Spermlerin motilitesi yani hareketleri zayıftır.
TeratozooSpermi : Kruger kriterlerine göre normal şekilli sperm sayısı %4’ün altında olan spermler için kullanılır.
PoliSpermi : Sperm sayısı 250 milyon’dan fazladır.
HipoSpermi : Meni hacmi normalden azdır.
HiperSpermi : Meni hacmi normalden fazladır.
OligoAstenozooSpermi : Hem sayı hem de hareket yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
OligoTeratozooSpermi : Hem sayı hem de morfolojik yapı yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
OligoAstenoTeratozooSpermi : Hem hareket hem de morfolojik yapı yönünden normal değerlerin altında olan sperm örnekleri için kullanılır.
HematoSpermi: Menide kan hücrelerinin fazla olmasıdır.
NekroSpermi : Meni örneğinde ölü hücrelerin fazla olmasıdır.

İlginizi Çekebilir

Kısırlığın Araştırılması

Kısırlık Araştırması Kısırlık olup olmadığı araştırılırken ilk önce semen analizi testi yapılmalıdır. İlk testten sonra …