Spermiogram

Spermiogram (sperm tahlili)

SPERMİOGRAM (SPERM TAHLİLİ, SPERM TESTİ, MENİ TESTİ)

2 ila 4 günlük cinsel perhiz sonrasında yapılmakta olan testlerdir. Sağlıklı bir spermiogram neticesi alabilmek için sperm örneği testin yapılacağı laboratuara yakın yerde alınmalı ve 1 saati aşmadan laboratuara teslim edilmelidir. Merkezimizde bu amaca hizmet eden ayrı bir alan mevcuttur.

Sperm örneğini değerlendirmek için kullanılan kriterler, bir kaç farklı yol izlemektedir. Sperm şekil bozukluklarını inceleyen yöntem Kruger kriterleridir. Sperm örneğinin “Fertilite” yani doğurganlık kapasitesini tespit edebilmek için özel bir boyama yönteminden sonra sperm şekil özellikleri incelenmektedir. Analiz ve testlerden sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için 1 ay geçtikten sonra tekrar sperm örneği alınıp incelenmesi gerekmektedir. Analiz sonuçlarında Fertilite sorunu olduğu görülürse hastanın fiziksel ve hormonal ileri muayenesine başlanmalıdır.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılındaki kriterlerine bakıldığında Spermiyogramdaki normal değerlerin aşağıdaki gibi olduğunu görürüz:

Sperm yapısı (Morfoloji): Kruger kritelerine göre % 4 ve üstü normal yapıda olmalıdır; özel bir boyama yöntemi kullanılarak sperm morfolojisi değerlendirilebilir.

Hacim: Semen 2 ila 6 ml arasında olmalı.

Lökosit Varlığı: Semende yuvarlak hücreler görünüyorsa lökositleri göstermiyor olabilir ama dolaylı olarak iltihap göstergesi olma ihtimali vardır.

Viskozite: Semen hafif visköz yani kıvamlıdır ve bundaki artış spermin serbest kalmasına ve dölleme yeteneğinin azalmasına yol açan bir durumdur.

Sperm İleri Hareketlilik Yüzdesi: % 35 ve üzeri olmalıdır. Hızlı, orta ve yavaş olarak alt gruba ayrılan parametrede hızlı spermler varsa bu olumlu bir sonuca işaret eder.

Likefaksiyon: Semenin çözünürlüğüdür. “Ejakülasyon” yani meninin boşaltılması esnasında yapışkan bir özelliğe sahip semen 10 ila 20 dakika içerisinde kendiliğinden eriyebilmelidir ve sürenin uzaması semen kıvamının arttığının anlaşılmasını sağlar. Bu, spermin dölleme yeteneğini düşüren bir özelliktir.

Sperm Konsantrasyonu: 15 milyon/ml ve üzerinde olması gerekir.

Sperm Tahlili Yorumu: 

Sperm üretimini gösteren sayı, hareketlilik yüzdesi ve morfoloji semen analizinde bakılan en önemli ve temel üç özelliktir. Genellikle spermdeki sorunlar bu parametrelerde bulunur. Bazı durumlarda diğer ikisinden etkilenmeden de azalmalar görülebilir.

Eğer spermde % 4’ün altında normal şekilli sperm görülüyorsa şekil bozukluğu olduğu kabul edilmektedir. Hareketlilik ve sperm sayısı normalken şekil bozukluğunun normal gebeliği olumsuz etkilemesi tartışmalı bir konudur fakat yine de bu durumun normal gebeliği geciktirdiği düşünülmektedir.

Erkeğe Bağlı Kısırlık yazımızı okumak için buraya tıklayınız

İlginizi Çekebilir

Aşırı Isıya Maruz Kalmak Azospermi Rahatsızlığını Tetikler Mi?

Erkeklerde kısırlık olarak tanımlanan azospermi rahatsızlığının olumsuz etkileri bir hayli fazladır. Özellikle çocuk sahibi olamayan …