Spermiyogram, Sperm Testi

Erkek kısırlığını belirleyen önemli bir faktör sperm hücrelerinin sayı ve kalitesidir. Sperm sayı ve kalitesini belirlemeye yönelik teste ise Spermiogram (sperm testi) denir.Cinsel ilişki veya sonrasında boşalmanın olması, mutlaka yeterli sayı ve kalitede sperm olduğu anlamına gelmez. Bu sebeble erkek hastalar eşlerinin gebe kalamaması durumunda ilk tetkik olarak spermiyogram yaptırmaktadırlar

Spermiyogram verilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar?

2-5 günlük cinsel perhiz olması.Cinsel ilişkide bulunulmayan süredir. Kısa süre sayıyı , uzun süre ise hareketliliği etkilemektedir.İdeali 3 gün cinsel perhizin ardından yapılmasıdır.

Sperm örneğin mastürbasyon ile laboratuvar tarafından verilen temiz bir kaba alınması gerekir.

Masturbasyon ile sperm örneği alınırken kayganlaştırma amacı ile tükürük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması önemlidir.
Sperm laboratuvar dışında verilecek ise,sperm örneğinin inceleneceği laboratuvara en geç 30- 60 dakika içinde ulaştırılması gerekmektedir.

Sperm sayısını ve kalitesini neler etkilemektedir?

Spermin incelemesinin sonucu cinsel perhiz süresine, mevsime, geçirilmiş hastalıklara,travmaya , strese, alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değişebilir. Eğer sonuç iyi çıkmamışsa kesin sonuca varmadan önce birer ay ara ile iki kez meni (sperm) incelemesi yapılmalıdır.

Spermiogram (sperm testi, sperm incelemesi) sonuçları nasıl değerlendirilir?

Sperm verildikten sonra sayımı yapacak uzman tarafından özel bir mikroskobik sayma ve değerlendirme yöntemi ile rapor hazırlanır.Mastürbasyon ile verilen meninin incelemesinde miktar, renk, koku, akışkanlık, sıvılaşma süresi değerlendirilir. Sperm sayımı yapılır, spermin hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Menide lökositlerin ve mikroorganizmaların olup olmadığı incelenir.
Sperm değerlendirilmesi basit bir test gibi görünmekle birlikte deneyimli bir ekip ve laboratuvar tarafından yapılmalıdır. Verilen örnekte (ejakülatta) sperm olmaması testislerde sperm üretimi olmadığını göstermez. Menide sperm olmaması ya testislerde üretim yapılmamasına yada spermi meniye taşıyan kanallarda tıkanıklığa bağlı olarak ortaya çıkar.
Spermiogram sonuçlarının değerlendirilmesinde sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi spermin dölleme kabiliyeti için önemli bilgiler vermektedir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre normal meni, spermiogram değerleri aşağıda verilmiştir;

 

Hacim: 2-6.0 ml

Konsantrasyon: >20milyon/ml

Total sperm sayısı: >40 milyon/ml
Hareket: >%50
Morfoloji: >%30
Vitalite (canlılık): >%75
Lökosit: <1.0 x 106/ml
Morfoloji: > %4 (Kruger Strict Kriterleri)

 

İyi sperm sonucu için dikkat edilecek noktalar:

 

  • Sigara bırakılmalıdır.  Sigara sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler.
  • Alkol cinsel gücü azalttığı gibi sperm hareketi ve üretimini de olumsuz etkilemektedir. Aşırı alkol tüketiminde  testesteron (erkeklik hormonu) üretimi azalmaktadır.
  • Bağımlılık yapan ilaçlar, haplar ve uyuşturucu maddeler  sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkiler.
  • Hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da sperm sayı ve hareketliliğini olumsuz etkilemektedirler. Antibiyotiklerin çoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon  tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir.
  • Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı olabilir ve bırakılmalarına rağmen sperm üretimi bozulur. Böyle bir tedavi uygulanacak erkeklerde , tedavi öncesi ileride kullanılmak üzere sperm  dondurulmalıdır.
  • Yüksek ısı özellikle sauna,hamam  ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.
  • Bazı kimyasallar ve özellikle haşere ilaçları da sperm üretimini bozmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir

Kısırlığın Araştırılması

Kısırlık Araştırması Kısırlık olup olmadığı araştırılırken ilk önce semen analizi testi yapılmalıdır. İlk testten sonra …