Young woman sitting on sofa, looking at distressed man at table couple fight argue disagreement depressed depression marriage divorce anxiety msnbc stock photo photography

Stres ve Kısırlık

Stres ve Kısırlık

Stres ve Kısırlık arasındaki ilişki: Stres vücuttaki organların çoğunda artarak devam eden uyarılmalara sebep olan, kişinin kendisine bir tehdit veya zararlı gördüğü durumlardır.Organlarda uyarılma artışına sebep olan durum adrenal bezlerin salgıladığı hormonlar aracılığıyla ve merkezi sinir sisteminden salgılanmaktadır.Kronik stres olarak nitelendirdiğimiz vakalar depresyona sebep olur, uyku problemleri yaratır ve bağışıklık sistemine zarar verirler.Akut stres ise solumanın sıklaşmasına, nabız ve kan basıncında artışa, ani üşüme hissine ve avuç içlerinin terlemesi gibi sonuçlar meydana getirmektedir.

Stres Infertilite’ye Neden Olur mu?

Infertilite’nin strese neden olan bir vaka olduğunu söyleyebiliriz ancak stresin Infertilite’ye yol açtığını işaret eden pek fazla bulgu olmadığını söylemek de mümkündür.

Kimi durumlarda aşırı stres kadınların hormon seviyesinin değişmesine ve yumurta oluşumunda bozulmalara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca erkeklerin sperm sayısında azalma, kadınlarda ise fallop tüpü spazmı gibi durumlar meydana getirebilmektedir.

Stresin hangi anlam ve durumda açıklandığı da mühimdir; kronik stresin depresyon oluşturabileceği dikkate alındığında yumurta kalitesini düşürmesi ve depresyon yaşayan kadınların düşük ihtimalini iki kat fazla yaşaması örneklerine bakıldığında da stresin Infertilite tedavisinde olumsuz bir etken olduğunu söyleyebiliriz.

Infertilite’nin Yarattığı Stres

Infertilite tedavisindeki hastalarla hayati risk taşıyan hastaların stres seviyesi arasında pek bir fark olmadığı ve üstelik Infertilite hastalarında bir nebze daha fazla olduğu araştırmalarda yer almaktadır. Zira Infertilite tedavisi gören hastalar başlangıçta gebelik elde edebilmek, devamında ise tedavinin olumsuz sonuçlanması yüzünden her ay kronik stres yaşamaktadırlar.

Infertilite Neden Streslidir?

Infertilite, kişisel ve yaşamsal olarak önemli bir sorun olarak kişinin karşısına çıkar. Bu rahatsızlığa sahip olduklarını öğrenen kişi veya çiftler kendi vücutları üzerindeki veya hayattaki planlarıyla ilgili uyguladıklarını düşündükleri kontrolü kaybettiklerini düşünürler. Anne-baba olma hayalini kuran çiftler bunun gerçekleşmeme ya da bir süre için belirsiz kalma ihtimali karşısında kriz yaşayabilirler. Hayatlarının önceki döneminde tecrübe ettikleri “Mücadele ve emekle başarıya ulaşabilme” durumunu Infertilite deneyiminde uygulamanın fayda sağlamayacağı ile yüzleşmek çok sıkıntılı bir sürece tekabül eder. Bunun yanı sıra tedavi için başvurmalarından itibaren tetkik, işlem, iğne ve ilaç kullanımı gibi unsurlar duygusal, fiziksel ve ekonomik boyutlarıyla ciddi stres faktörleridir. Bazı çalışan kadınlar ise tedavi sırasında gerçekleştirilen randevular için çalıştıkları yerlerden izin alma sorunu yaşamakta ve bu da farklı bir baskı mekanizmasını devreye sokmaktadır.

Stres ve Kısırlık

Stresi Azaltmak İçin İpuçları

Öncelikle eşlerinizle açık ve etkili bir iletişim kurabilmek için çaba gösterin.

Sanatsal ve yaratıcı hobi kurslarına katılarak stresinizi azaltabilirsiniz.

Psikologunuza danışmak kaydıyla Meditasyon ve Yoga gibi teknikleri öğrenerek rahatlayabilirsiniz.

Uzman görüşü alarak abartılı olmayacak şekilde spor yapabilirsiniz. Bilhassa düşük tempolu yürüyüşler oldukça faydalıdır.

Duygusal anlamda destek alarak kendinizi yalnız hissetme durumunu engellemeye çalışın. Alınacak bireysel ya da çift terapileri, Infertilite’yi konu edinen kitaplar ve destekleyici paylaşım grupları gibi unsurlar yalnız hissetmenize ya da tedavideki sıkıntılar konusunda rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Kafein gibi uyarıcı etkilere neden olan maddeler kullanmaktan kaçının.

Infertilite sorununuzun sebep ve tedavileri hakkında bütünsel bir bilgilendirme alın.

Eşinizle ortak görüş birliğine vardığınız bir tedavi planı elde etmeye çalışın.

Aşağıda maddeler halinde sunduğumuz sorunları hissettiğinizi veya yaşadığınızı düşünüyorsanız Infertilite hakkında tecrübeli bir psikolog yardımına başvurmanız gerekli ve yararlı olacaktır.

Sosyal anlamda içe kapanma durumu

İştah ve kiloda artma ya da azalma

Duygusal dalgalanmalarda artış olması durumu

Eşle ilişkilerin bozulması

Alkol veya sigara kullanımının artması

Uyku düzeninde bozulma

Konsantrasyon kaybı ve unutkanlık

Kendini sürekli suçlu, değersiz hissetme durumu ve üzüntü hali

Infertilite hakkındaki konularla gereğinden fazla ilgilenmek

Günlük etkinlik ve ilişkiler için duyulan ilgisizlik ve isteksizlik

Kendini herhangi bir yere ait hissetmeme durumu ve bitmeyen iç sıkıntısı

Infertilite tedavisi sırasında stres belirtileri yaşamak ve göstermek normal bir durumdur. Stresi kabullenip nasıl başa çıkılabileceğinin yollarını aramak ve yeni beceriler konusunda bir uzmanın tavsiyelerine başvurarak başarılı olmanın kapısını aralamak gerekir. Bunlar yerine getirildiğinde tedavi sürecinin getirdiği sıkıntılar azalacak ve tedavi bittikten itibaren yeni deneyim ve sosyal becerilerle hayatı daha anlamlı kılabilmek gayet mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Çiftlerin en büyük hayallerinden birisi de çocuk sahibi olmaktır. Sağlıklı bir çocuğa sahip olmak için …