Testiküler Biyopsi

Testiküler Sperm Ekstraksiyonu Nedir?

Doğal olarak azospermiye sahip olma, çocuk sahibi olma şansını oldukça azaltır. Durum cerrahi olarak tersine çevrilemezse, yardımcı üreme tekniklerinin uygulanması dikkate alınabilir. Bununla birlikte biyolojik olarak çocuk sahibi olma şansınız, azosperminin türüne bağlıdır.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi olan erkekler, %100 oranında biyolojik olarak baba olma şansına sahiptir. Testiküler biyopsi olarak da bilinen Testiküler Sperm Ekstraksiyonu, lokal anestesi altında yapılan, yaklaşık 15 dakika süren bir ameliyattır. Operasyonda iç testis dokusu küçük bir kesi ile çıkarılır. Biyopsi yoluyla elde edilen sperm, yardımcı üreme tekniklerinde kullanılmak üzere dondurulur. Testiküler doku kaldırıldıktan sonra, iki tip izleme çalışması yapılabilir:

1. Histolojik çalışma: Dokunun sperm üretim kapasitesi analiz edilir.

2. Mayoz çalışması: Sperm üretiminin her aşamasında kromozom yapısı ve eğilimi erkekle ilişkili tekrarlayan düşükleri reddetmek üzere değerlendirir.

Bir meni analizinde, sperm anormallikleri ve diğer testlerin kesin olmadığı durumlarda, kısırlığın nedenini bulmak için biyopsi yapılır. Bu nedenle; azospermi ve spermlerin kromozomal değişikliklere uğrama riski yüksek olan meni kalitesinde ciddi değişiklikler olması durumunda önerilir. Bu teknik, bir tümörün boyutunu belirlemek için de yapılabilir.

Riskleri Var Mı?

Küçük bir enfeksiyon ya da kanama riski vardır. Ayrıca erkekler, bu müdahaleden 2-3 gün sonra üreme organı çevresinde rahatsızlık hissedebilir. İşlemden sonra birkaç gün boyunca bölgeyi kuru tutmanın yanı sıra bir veya iki hafta boyunca cinsellikten kaçınılması da önerilir. Genellikle, testiküler biyopsinin bir önceki veya sonraki haftasında Aspirin alınmaması önerilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermiyi Fark Edebilmek Mümkün Mü?

Azospermi Ve İnfertilite Azospermi; Örnek olarak alınmış sperm örnekleri içinde canlı sperm olup olmadığını belirtmeye …