Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi Nedenleri

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi, anormal sperm üretimi nedeniyle menide sperm bulunmamasıdır. Sperm üretimi problemleri; hormonal sorunlar, testis yetmezliği ya da varikosel nedeniyle ortaya çıkabilir.

Tıkanıklığa Bağı Olmayan Azoserpminin Hormonal Nedenleri

Testislerin sperm üretmesi için hormonların rolü önemlidir. Hipofiz hormonları uyarılınca, testisler de sperm üretmeye başlarlar. Hipofiz hormonları olmadığında ya da çok az olduğunda, sperm üretimi de bundan olumsuz etkilenmektedir. Azospermi nedenleri arasında yer alan bir diğer faktör de testiküler yetmezliktir. Bu yetmezliğin nedeni, çeşitli testis hastalıkları, testis yaralanmaları ya da genetik problemler olabilir.

Varikosel

Azosperminin nedenleri arasında gösterilen bir diğer faktör de varikoseldir. Varıkoseller, testis torbasında kan artışına neden olan varis şişmeleridir. Bu kanın toplanması ile sperm üretimi de bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Genetik Nedenler

Erkekte kısırlıkta, tıkanıklığa bağlı olmayan azoserpmiye neden olabilecek çeşitli genetik faktörler vardır. Bunlar kromozomal anormallikleri ve karyotipik anormallikleri içerir. Aralarında en yaygın olanı, azospermi olan erkeklerin ortalama %7 ile %13’ünü etkileyen Klinefelter Sendromu’dur.

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi Tedavisi

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide erkekler için hormon tedavisi, hormon eksikliklerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Anormal bir T/E2 oranına sahip erkekler aromataz inhibitörleri ile tedavi edilebilir. Bu da, sperm kalitesini arttırabilir. Varikoseli olan erkeklerde, varikoselektomi adı verilen cerrahi bir teknik uygulanır. Bu cerrahi uygulamada, etkilenen damarlar bağlanır ve kan, sağlıklı damarlardan akmaya yönlendirilir.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …