Tıkanıklığa bağlı olmayan Azospermi tedavisi

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi Tedavisi

Yüksek prolaktin seviyeleri, varikosel ve Kallmans sendromu gibi tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi nedenlerinin tedavisi, ejakülatta sperm oluşturmaya yardımcı olabilir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi için bazı tedavi seçeneklerini yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Azospermi Tedavisi

İlaç Tedavisi

Eğer tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi hormonal dengesizliğe bağlıysa, tedavi için hormonal ilaç tedavileri uygulanabilir.

Ameliyat

Örneğin varikoseli düzeltmek için ameliyat uygulanabilir. Bu ameliyat, tıkanıklığa bağlı azosperminin nedenini tedavi edebilir.

Yardımcı Üreme Teknikleri

Çoğu durumda, tıkanıklığa bağlı olmayan azospermiden muzdarip olan erkekler için tek umut; IVF, TESE, TESA, ICSI gibi yardımcı üreme tekniklerinin kullanılması olacaktır. Bu tip azosperminin zorlayıcı yönü, bu durumdaki erkeklerin %50 ile %60’ının ICSI için kullanılabilir spermlere sahip olmasıdır. Ayrıca, tıbbi hikayede görülen klinik özellikler, testiküler biyopsi sonuçları, FSH seviyeleri ya da testiküler boyut, spermin testisten çıkıp çıkmayacağı ile ilgili kesin bir sonuç sağlamamaktadır.

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi Nedenleri

1. Genetik nedenler: Klinefelter sendromu (zayıf testis fonksiyonu yanında düşük sperm sayıları) ve Kallmans sendromu. Genetik anormalliklerin bebeğe geçme riski vardır.

2. Radyasyon ve zehirli kimyasallar: Belli durumlar, sperm üretimini zayıflatabilir. Ağır metaller, kemoterapi ve radyoterapi bunlara dahildir. Kemoterapi ya da radyoterapi tedavisinden önce, sperm dondurucu seçenekleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, kanser tedavisinden sonra hala sperm bulmak mümkündür.

3. Hormonal dengesizlik.

4. Varikosel: Varikosel, testis torbasındaki damarların şişmesidir. Bu damarlar, testisleri tutan kordon boyunca bulunur. Varikosel, normal sperm üretimini ve kalitesini bozabilir.

İlginizi Çekebilir

Azospermi tanısı

Azospermi Gelişimini Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Erkeklerde önemli bir sağlık problemi olarak ortaya çıkan ve her geçen gün ilgili şikayet sayısının …