Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi

Erkeklerin kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olan azospermi rahatsızlığının çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleştiği biliniyor. Azospermi rahatsızlığının ana faktörlerinden birisi de tıkanıklıktır. Tıkanıklık nedeniyle meydana gelen azospermi rahatsızlığının oranı %40 civarındadır. Ancak tıkanıklık olmadan meydana gelen rahatsızlık %60 oranında ve daha yaygındır. İki türlü rahatsızlıkta dafarklı tedavi seçenekleri uygulanabilir. Aynı zamanda azospermi rahatsızlığına sahip olan erkeklerin çocuk sahibi olması için gerekli çalışmalar yapılabilir. Testis bölgesinden yapılacak uygulama ve cerrahi işlem sonucunda erkeğin azospermi rahatsızlığından kurtulması mümkündür. İlgili rahatsızlık son derece rahatsız edici boyutta sonuçlar sunabilir. Bu gibi sonuçlardan uzak durmak için tedavi sürecinin aksatılmaması gerekir. Aksi takdirde daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

TIKANIKLIĞA BAĞLI AZOSPERMİ

Tıkanıklığa bağlı olarak azospermi rahatsızlığına yakalanmış olan hastaların çocuk sahibi olması için yapılabilecek tek uygulama cerrahi işlemdir. Cerrahi işlemin ardından sağlıklı çocuk dünyaya getirilebilir. Ancak bu işlemden önce kişinin çocuk sahibi olması mümkün değildir. Cerrahi işlemde canlı sperm hücresi elde edebilmek için testis bölgesine iğne ile müdahale edilir. Buradan alınan doku örnekleri ile canlı sperm hücresi üretilmeye çalışılır. Tıkanıklığa bağlı olan azospermi de bu işlem zaman alabilir. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen hastaların uzman doktorun vereceği talimatlara uyması ve gerekli çalışmaları yapması gerekir. Aksi takdirde kişinin tedavi sürecinde olumlu yönde gelişme olmayacaktır.

TEDAVİ SONRASI SÜREÇ

Tedavi sonrasında kişinin sağlıklı hayatına devam ettiği gözlemlenmiştir. Yapılan cerrahi operasyonun ardından kişi çocuk sahibi olabilir. Aynı zamanda kalıcı ve kısırlık gibi büyük bir riski içerisinde barındırmayan bu rahatsızlık her ne kadar az tehlikeli olarak görülse de belirli oranda kişiyi etkiler. Tedavi öncesinde hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak etkilenen hasta, tedavi sonrasında olumsuz etkilerden kurtulur. Hastanın olumsuz etkilerden kurtulması için tedavi sürecini aksatmaması gerekir. Tedaviye geç kalınması kişinin çocuk sahibi olma olasılığınız zorlaştırır. Bu nedenle azospermi rahatsızlığının üzerinde durulması gerekir. Uzman doktorlar da bu konuda ne kadar hassas olunması gerektiğini her bir açıklamasında vurgulamaktadır. Azospermi dikkate alınması gereken bir hastalıktır.

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …