Tıkanıklığa Bağlı Sperm Yokluğu (Obstrüktif Azospermi)

Obstrüktif azoserpmi (Tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu), bir erkeğin menisinde hiç bir sperm olmaması, sperm ile ilgili sorunların olduğu anlamına gelir. Bu tip bir sperm sorunu, azospermi vakalarının yaklaşık %40’lık kısmını oluşturmaktadır. En yaygın olarak daha önceki vazektomiden kaynaklanır ancak başka nedenler de olabilir.

Tıkanıklığa Bağlı Sperm Yokluğu Tedavisi

Obstrüktif azoserpmi olan erkeklerde, tıkanıklığı düzeltmek için ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlar; IUI, IVF, ICSI gibi üreme teknolojisine gerek kalmadan doğal hamileliği mümkün kılabilir. Amerika Üreme Sağlığı Kurumu, erkeklerde bu ameliyatın yapıldığı çiftlerde, yardımcı üreme teknikleri olmadan gebelik şansının %20 ile 40 oranında arttığını belirtiyor.

Hamilelik ve Obstrüktif Azospermi

Obstrüktif azospermi için yapılan ameliyatlar sperm yokluğuna neden olan tıkanıklığı giderebilirse, çiftler yardımcı üreme tekniklerine gerek kalmadan, doğal yollarla bebek sahibi olabilirler. Bununla birlikte farklı uygulamalar da yapılmaktadır. Tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu olan erkeklerde sperm alımının yaygın yöntemler arasında TESE( Testisten Biopѕi İlе Sperm Elde Edilmеsi), PESA( Perkutan Epididimal Spеrm Aspirasуonu), MESA (Mikroѕkoр altında Epididimal Sperm Aspіrasyоnu) gibi uygulamalar yer almaktadır.

Sperm alımı, yumurtaların dişi partnerden alındığı aynı gün yapılabilir ya da bir süre önce yapılabilir. Birçok klinik, taze sperm kullanmayı tercih eder. Arada bekleme için 3-6 ay arası önerilse de, tekrarlanan sperm alımı da yapılabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Rosi Tekniği Nedir? Rosi Tekniğini Kimler Kullanabilir?

Birçok çift çocuk sahibi olmanın hayali ile yaşar. Hatta bu yönde çalışmalar yaparak hayallerini gerçekleştirmek …