Tıkayıcı Olan Azospermi Durumlarında Hangi Yöntemler Kullanılır?

Erkek kısırlığı olarak bilinen yaygın hastalıklardan birisi de azospermi rahatsızlığıdır. İlgili rahatsızlık erkeklerin kabusu olmakta ve tedavi imkanı olan rahatsızlık gruplarında yer almaktadır. Ancak rahatsızlığa sahip olan erkekler çocuk sahibi olamaz. Çok düşük olsa da rahatsızlığın ilk evrelerinde çocuk sahibi olan erkekler görülmüştür. Ancak istisnai durumlar rahatsızlığın etkilerini değiştiremez. Azospermi rahatsızlığına sahip olan kişiler psikolojik olarak yıpranır. Her ne kadar tedavisi mümkün olsa da ilgili rahatsızlık erkekleri psikolojik olarak yıpranmasına neden olur ve günlük yaşantısını doğrudan etkiler. Kişiler bu tür belirtiler gördüğü takdirde doğal tedavi yöntemlerini deneyerek bir nebze negatif düşünce tarzından uzaklaşabilir. Ancak en etkili çözüm azospermi tedavisidir. Tedavi ertelendiği müddetçe riskler artacaktır.

AZOSPERMİ RAHATSIZLIĞININ GELİŞİMİ

Azospermi rahatsızlığı çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim gösterir. İlgili rahatsızlığının gelişim göstermemesi ve tedavi sürecinin başlatılması önemli bir süreçtir. Kişiler ilgili rahatsızlık sürecinde tedavi uygulamalarını takip ederek kısa süre içerisinde etkili sonuçlar alabilir. Tedavi süresince çocuk sahibi olmak isteyen kişiler farklı yöntemler deneyebilir. Yardımcı üreme teknikleri kullanılarak bu konuda etkili çalışmalar ortaya koyulabilir. Özellikle tüp bebek tedavisi ve aşılama yönteminin etkili sonuçlar ortaya koyduğu bilinmektedir. Siz de ilgili tedavi yöntemlerini izleyerek rahatsızlığın tedavisi süresince çocuk sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda tedaviyi sürdürerek rahatsızlığın gelişimini durdurabilirsiniz. İlgili konularda uzman doktorunuz gerekli bilgileri verecektir.

TIKAYICI AZOSPERMİ NEDİR?

Azospermi rahatsızlığının birtakım çeşitleri bulunmaktadır. Tıkayıcı tipteki hastalarda sperm üretimi vardır. Ancak, sperm kanallarındaki sorun nedeniyle spermler dışarıya çıkamamaktadır. Bu durumlarda aspirasyon denilen yöntemler kullanılmaktadır. Kesi gerektirmeden özellikle PESA ve TESA denilen yöntemlerde sperm kanalları ve testisten aspirasyon yöntemi ile sperm elde edilmektedir. MESA olarak adlandırılan uygulama ise aynı işlemin ameliyat mikroskopu altında cerrahi olarak yapılmasıdır. Bu yöntemlerin hepsinde tıkayıcı tipteki azoospermi olgularında sperm elde etme olasılığı %100’dür.Günümüzde bu üç yöntemde sadece TESA kullanılır. Siz de ilgili tedavi yöntemlerini izleyerek kısa süre içerisinde etkili sonuçlar elde edebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Azospermi rahatsızlığının tedavisinde izlenen yöntemler son derece başarılı sonuçlar ortaya koymuştur.

İlginizi Çekebilir

Kemoterapi İlaçları Kısırlığa Neden Olur Mu?

Erkek ve kadınların en büyük sağlık problemlerinden birisi de kısırlıktır. Kısırlık çocuk sahibi olmak isteyen …