Trans Yağlar Kısırlık Nedeni Olabilir Mi?

Son yıllarda önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, çok ciddi hastalıkları içeren karmaşık bir sorundur. Bu şişmanlıkla mücadele etmek ve ideal kiloyu elde etmekle ilgili sağlıklı bir diyetin önemi daha net hale gelmiştir. Sağlıklı beslenmeye gelince, trans yağdan kaçınmak özellikle önemlidir. Hemen hemen herkesin kaçmaya çalıştığı trans yağ; “Hidrojenasyon” adı verilen bir işlemle bir bitkisel yağa “hidrojen” eklenerek elde edilen yağlar demektir. Trans yağların temel amacı, bitkisel yağlara hidrojen ekleyerek gıdaların raf ömrünü arttırmaktır. Ancak bu trans yağ asitleri raf ömrünü uzattığı için, bu gıdalar hayatınızı kısaltır. Çünkü yağ, kişinin kötü kolesterolünü, kalp krizi, felç, vasküler tıkanıklığı, birçok ciddi hastalık ortamını ortaya çıkarır.

Hangi Gıdalar Trans Yağ İçerir?

Trans yağ asitlerinin kötü kolesterolü arttırdığı ve iyi kolesterolü düşürdüğü gerçeği iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, trans yağın bu etkisinin genellikle bu yağın diğer yağlara göre daha sert bir sindirimi olduğuna ve vücudun trans yağın “doymuş yağ” olarak kabul edildiğine inanılmaktadır.

Günümüz gıda sektöründe, raflarda satılan birçok gıdada trans yağ kullanılmaktadır. Trans yağ asitlerinin, krakerler, cipsler, kekler, bisküviler, kızartmalar, bisküviler, çikolatalar ve olduğu bilinmektedir. Bu trans yağ listesi yüzlerce farklı hazır yemekle genişletilebilir.

Gıda paketleme etiketindeki “İçerik” bölümünden, yiyeceğin trans yağ içerdiğini bilmek mümkündür. Bununla birlikte, bazı paketler “trans yağ” yerine”hidrojene bitkisel yağ” gibi terimleri kullanır. Aslında, bunlar “trans yağ” anlamına gelir.

Akılda tutulması gereken bir başka nokta da, “0” trans yağın, porsiyon başına 0.5 g trans yağ içeren, kullanıma hazır etiketler üzerine yazılmasıdır. Bir günde 0,5 gram trans yağ içeren gıdaların 2-3 porsiyonunun tüketilmesi halinde sağlığımıza zarar verebilecek oranda olduğunu bilmeliyiz.

Trans Yağ Ve İnfertilite

Trans yağ ve infertilite arasında doğrudan bir ilişki vardır.Trans yağ ile yoğun şekilde beslenen tüm kadınların, erkeklerin, çocukların ve yetişkinlerin genel sağlığı bozulmaktadır. Bu yağlar, tüm vücut sağlığını, özellikle kalp ve damar sağlığını etkiler. Trans yağın kısırlığa neden olup olmadığı konusunda birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu bağlamda, Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir araştırma, yumurtlama ile bağlantılı doğurganlık sorunları olan kadınların problemsiz kadınlardan daha fazla trans yağ tükettiğini göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …