Çoğul Gebelik

Tüp Bebekte Çoğul Gebelik

Tüp Bebekte Çoğul Gebelik

Infertilite yani kısırlık uygulamalarında önem taşıyan komplikasyonlardan biri sıklıkla karşılaşılan çoğul gebelik durumudur.

Dünya geneline bakıldığında ilerleyen anne yaşı ve yardımcı üreme tekniklerine büyük ölçüde bağlı olarak ikiz bebek doğum oranlarının arttığını görmekteyiz.

Önlem alabilmek amacıyla embriyo transferinde kullanılan embriyo sayısına kısıtlama getirilmiş ve standart olarak iki embriyo transferine izin vermek gibi yöntemler izlenmiştir. Böylelikle üçüz ve üzeri doğumlar yok denecek kadar azalmış fakat ikiz bebek doğum oranlarında bir değişiklik olmamıştır.

Yardımcı üreme tekniklerinde ise çoğul gebelik oranını azaltmak amacıyla “Seçilmiş Tek Embriyo Transferi” yöntemi uygulanmış ve böylece gebelik elde etme oranlarının azalmasına sebep olmadan çoğul gebelik oranlarının düşürülmesi hedeflenmiştir.

Bu uygulamalarda hastalar için 36 yaşından küçük olmak, en az bir adet iyi kalitede embriyoya sahip olmak, bir veya ikinci denemeye tabi olmak ve ikiz gebeliğin kontrendike olması veya çiftin ikiz bebek istememesi kriterleri getirilmiş ve seçim sırasında göz önüne alınan unsurlar olarak belirlenmiştir.

tüp bebekte Çoğul GebelikÇoğul gebeliğin anne adayına ve bebeklere olumsuz etkileri nelerdir?

Avrupa’nın tüm ülkelerinde Maternal Mortalite yüz bin canlı doğum için tekil gebeliklerde 5.2, çoğul gebeliklerde ise 14.9 olarak gerçekleşmektedir. Yani ölüm riskinin 3 kat fazla olduğu görülmektedir.

Sezaryen oranı 3 kat fazla görülmektedir.

Hipertansiyon ikiz gebeliklerinde 1.8 ila 3.4 kat daha fazladır.

Postpartum kanama 3 ila 4.5 kat fazla gerçekleşir.

İkiz anne-babalarında depresyon prevalansı tekil anne-babalarına oranla daha fazla rastlanmıştır.

Yoğun bakıma alınma oranı 15.5 kat fazla gerçekleşir.

İkiz gebeliklerinde yaşama şansı erken gebelik haftalarında başlamaktadır ancak İleri Prematurite düşük doğum ağırlığıyla yaşama şansı olumsuz etkilenmektedir.

Prematür doğumların %31.5’i  Ovarian Stimulasyon sonrası oluşan gebeliklerde meydana gelmiştir.

Yardımcı üreme teknikleri sonrasında meydana gelen ikiz gebeliklerde Prematürite % 43.8 oranında, tekiller de ise % 12.2 oranındadır.

İkiz bebeklerde düşük doğum ağırlığı ve yaşına göre küçük bebek oranı çok yüksek olmaktadır.

İkiz bebeklerde 2500 gramdan düşük ağırlık % 47.5 iken, tekiller de sadece % 4.6 oranında gerçekleşmektedir.

IVF gebeliklerinde de önceki maddeye yakın sonuçlar alınmış, ikiz bebeklerde % 49.6, tekiller de ise % 14.3 oranında sonuçlar elde edilmiştir.

Kısırlık Tedavisinde Aşılama IUI yazımızı okumak için buraya tıklayınız

İlginizi Çekebilir

İleri Yaşta Azospermi Rahatsızlığına Yakalanmak Mümkün Mü?

Erkeklerin en büyük sağlık problemlerinden birisi de azospermi rahatsızlığıdır. Testislerde meydana gelen işlev bozukluğu ve …