Varikosel tedavisi

Varikosel ve Kısırlık: Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde kısırlık nüfusunun yaklaşık %25’i, sperm kusurundan kaynaklanır ve kısırlık vakalarının yaklaşık %50’sinin ana nedeni ya da katkıda bulunan bir neden olarak sperm kusuru rol oynamaktadır.

Varikosel;

  • Kısır erkek nüfusunun %40’ında,
  • Genel erkek nüfusunun %20’sinde görülür.

Ürologlar, varikoseli kolayca teşhis eder ve ameliyatla tedavi ederler. Bununla birlikte, bir varikoseli cerrahi yöntem ile tedavi etmek; sıklıkla meni kalitesini ve çiftler için hamileliğin gerçekleşmesi için gereken tedaviyi içerir. Yapılan çalışmalar, varikosel cerrahisinin sperm sayısını veya düşük hareket yeteneğini iyileştirebileceğini, ancak kontrollü çalışmaların gebelik oranlarını iyileştirmediğini göstermektedir.

Varikosel Tedavisi Kimlerde Etkilidir?

Örneğin hareket yeteneği yaklaşık %30’un altındaysa, varikosel tedavisi yapıldıktan sonra, yardımcı üreme tekniği olmadan gebeliği sağlamak için meni kalitesinin yeteri kadar artması pek mümkün değildir.

Varikosel cerrahisinde, sadece biraz düşük sperm kalitesine sahip olan adaylar, cerrahi için daha uygun adaylar olabilir. Bununla birlikte cerrahi öncesinde, kadın partner de değerlendirilmelidir. Eğer kadının tüpleri tıkalıysa ya da yumurtlamada sorun varsa ya da yumurtalık rezerv problemi varsa, erkekte varikosel tedavisi etkili değildir.

Varikosel tedavisi düşünen çiftler, ilerlemden önce eğitim için bir kısırlık uzmanının yanı sıra, iyi eğitilmiş bir ürologa görünmelidirler. Bazı çiftler, varikosel cerrahisine devam etmeye karar verirler. Bu, büyük bir ameliyat değildir ve iyileşme oldukça kolaydır. Cerrahi işlem sonrasında, 6-12 ay içinde hamile kalınmazsa; IFV( dış ortamda döllenme) ve ICSI( Mikroenjeksiyon) gibi yardımcı üreme teknikleri de mevcuttur.

İlginizi Çekebilir

Varikosel miyim?

Varikosel Eşlerini gebe bırakamayan erkeklerde en sık rastlanılan anormalliklerin başında varikosel gelmektedir. Varikosel yıllardır kısırlığın …