Yardımcı Üreme Teknikleri

Yardımcı Üreme Teknikleri

Yardımcı Üreme Teknikleri

Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesiyle birlikte tıp sektöründe de yeni Yardımcı Üreme Teknikleri bulunarak uygulanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla yardımcı üreme teknikleri için önemli ölçüde mesafe almış ve yakın zamanlara kadar tedavisi imkansız vakalarda dahi başarılara imza atılmıştır.

Infertilite yani kısırlık sorunu yaşayan çiftler için tüp bebek tedavisi ve diğer yardımcı üreme teknikleri büyük bir umut ışığı olarak görülmektedir. Bu tedaviler sayesinde ebeveyn olabilme şansına erişen çiftler de aynı ölçüde birer umut ışığı ve örneği olarak kısırlık sorunu yaşayanların ilham kaynağı olmaktadır.

Öte yandan, tüm bu saydığımız gelişen teknolojilerle birlikte kısırlık oranı azaltılmaya çalışılırken, diğer yandan da modern hayatın getirmiş olduğu yeni alışkanlıklar nedeniyle bireylerin üreme sağlığı da yeni tehditlere maruz kalmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı, yaygınlaşan obezite sorunları gibi unsurlar erkek sperminin kalitesini düşürmeye başlamıştır.

Bu olumsuzluklar artış gösterirken üreme fonksiyonlarını işlevsel kılmak ve gebelik oranlarını yükseltmek için uygulanan yöntemler ise 3 ana başlık altında toplanmaktadır:

AşılamaAşılama Tekniği

Dünyada sıklıkla kullanılan en klasik yöntem olan bu yöntem, erkek sperminin özel işlemlerden geçirildikten sonra kaliteli olanlarının seçilmesi ve rahim içerisindeki yumurtaya ulaşmasını sağlar. Ancak sıklıkla başvurulan bir yöntem olmasına rağmen gebelik elde etme başarısı % 15 ila % 20 gibi düşük oranlarda gerçekleşmektedir.

Tüp Bebek Yöntemi

Kadın yumurta hücrelerinin vücut dışına alınması ve laboratuar ortamında spermle döllendirilmesi esasına dayanan yöntemdir. Döllenme ve bir dizi işlem yapıldıktan sonra embriyo “Blastokist Transferi” yapılarak rahme bırakılır.

Bu yöntemde fiziksel araçlar büyük öneme sahip olmakla beraber tedaviyi gerçekleştiren merkez ve ekibin fonksiyonu da elde edilen başarılarda büyük rol oynar. Diğer yandan ekonomik anlamda pahalı bir yöntem olma özelliğini taşımaktadır.

Başarısız sonuçlarla karşılaşıldığında çeşitli aralarla denemelere devam etmekte yarar vardır zira gebelik elde etme çabası gösteren çiftlerin en çok sarıldığı yöntem olmaya devam etmektedir.

Bu yöntemle elde edilen gebeliklerin çoğunda ikiz doğumla karşılaşılması ise ekonomik anlamda ailelere bazı zorluklar yaşatabilmektedir. Bunun yanında birçok ülkede yasalar çerçevesinde getirilen kısıtlamalarla birlikte çoğul gebeliklerin önüne bir nebze de olsa geçilebilmiştir. Ancak bu nedenle ilk denemede başarılı olabilme şansı azalmış ve tekrarlayan deneme gerekliliği ailelere yine ekonomik anlamda zorluklar getirmiştir.

Mikro enjeksiyonMikroenjeksiyon

Bu yöntem de tüp bebek tedavisinde olduğu gibi fiziksel ortamda döllenme oluşturarak başarıya ulaşan bir yöntemdir ancak tüp bebek tedavisinden farklı olarak tek bir canlı spermin Mikroskopik Kateterler aracılığıyla yumurta hücresine enjekte edilmesi esasıyla yapılmaktadır.

Gebelik elde edilme oranı ise % 45 ila % 50 arasında değişmektedir.

İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Çiftlerin en büyük hayallerinden birisi de çocuk sahibi olmaktır. Sağlıklı bir çocuğa sahip olmak için …